آخرین خبرها
Instagram
معرفی مکان های دیدنی استان گیلان

معرفی مکان های دیدنی استان گیلان

معرفی مکان های دیدنی استان گیلان

شما در این صفحه با برخی از مکان های گردشگری گیلان آشنا خواهید شد

 

معرفی موزه های دیدنی گیلان

موزه نیروی دریایی
موزه نیروی دریایی در بندر انزلی ( کاخ رضاشاه ) در میان باغی وسیع با چشم اندازی زیبا رو به دریا، عمارتی است متأثر از معماری گذشته اروپا که در تقابل با معماری گیلان شکل گرفته است.

موزه تاریخ چای ایران
لاهیجان یکی از قدیمی ترین و زیباترین شهرهای استان گیلان است که قرن ها مقر حکومت سادات کیایی بود. این شهر به شهر چای  اشتهار دارد ؛ زیرا چای کاری در ایران برای نخستین بار به همت حاج محمد میرزا کاشف السلطنه چای کار در سال 1319 هـ . ق در لاهیجان آغاز شد و به سرعت در این شهر و دیگر مناطق سواحل جنوبی دریای مازندران توسعه یافت.

موزه رشت
بنای موزه رشت با قدمتی حدود100سال در زمینی به وسعت 700متر مربع وزیر بنای به وسعت 560متر مربع قرار دارد. این بنا متعلق به میرزا کوچک خان کسمایی یکی از یاران میرزا کوچک خان می باشد.

موزه تاریخ طبیعی
بنای این موزه در سال1357در زیرزمینی به مساحت 300مترمربع در دو طبقه جمعا به مساحت440 مترمربع در ساختمان اداره کل حفاظت محیط زیست تاسیس گردید،راه اندازی و تجهیز این موزه ازسال1383 برعهده شرکت فنی، هنری نگارستان بوده است.

موزه حیات وحش
این موزه تخصصی با مجوز رسمی از سازمان محیط زیست استان گیلان در سال 1384توسط آقای فرهاد شرفی در داخل بافت شهرک تاریخی ماسوله راه اندازی شد.

موزه مردم شناسی
در مدخل ورودی شهرک تاریخی مالوسه به همت آقای فرهاد شرفی به عنوان موسس و پشتیبانی شهرداری مالوسه و سازمان میراث فرهنگی و گردشگری گیلان مجموعه ای از اشیای مربوط مربوط به فرهنگ مردم ماسوله در ساختمانی به وسعت 70 متر مربع ، در سه اتاق به نمایش درآمده است.

موزه آبزیان دانشکده عالی علمی کاربردی میرزا کوچک خان
برای آموزش علوم و صنایع شیلاتی به دانشجویان رشته شیلات در مقطع کاردانی و کارشناسی، توسط متخصصان و استادان، در این مجتمع موزه ای در فضایی به وسعت 90 متر راه اندازی شده است.

موزه میراث روستایی گیلان
موزه میراث روستایی گیلان اولین اکو موزه ای است که در رابطه با معرفی تاریخچه و نوع فرهنگ و زندگی مردم در فضای باز ایجاد شده است . در این موزه معیشت، کار، مسکن، صنایع دستی و انواع فضاهایی که در یک حوزه خانوادگی وجود دارد بازسازی و به نمایش در آمده است.

 

معرفی پل های دیدنی گیلان

پل آجری پونل : این پل در چهار کیلومتری جاده رضوان شهر به تالش قرار دارد و در دوره صفویه بنا و در دوره قاجاریه بازسازی شده است.

پل خشتی تجن گوکه : این پل در دهکده تجن گوکه از توابع لاهیجان قرار دارد و دارای دو چشمه با طاق جناقی است. در پایه های میانی و جانبی پل اتاقک های کوچکی برای بیتوته ی کاروانیان احداث شده بود.

خشت پل تیمجان : خشت پل تیمجان در روستای تیمجان در غرب رودسر قرار دارد و از پل های دوره صفوی و قاجار است. این پل بر روی رودخانه ی کهنه گوراب که قبلاً محل عبور راه  شاه عباسی بود، احداث شده است.

پل غازیان : پل غازیان یکی از پل های معروف دوره معاصر است که غازیان را به بندر انزلی متصل می کند. این پل از سال 1314 تا 1318 توسط مهندسین خارجی که بیشتر سوئدی و از شرکت سنتاب (آلمان ) و شرکت موتلا ( سوئد) بودند، ساخته شده است.

پل گازروبار : این پل در جاده ی رشت به صومعه سرا بر سر رودخانه  گازروبار ساخته شده و شالوده ی آن به دوره صفوی و قاجار باز می گردد.

پل خشتی لاهیجان : پل خشتی لاهیجان در شمال غربی لاهیجان در محله پرده سر قرار دارد و متعلق به دوره کیاییان است. در ساخت مجدد این پل در زمان قاجاریه، حاجی جعفرخان بنا را تعمیر کلی کرد.

پل خشتی لنگرود : بر اساس اطلاعات کتاب “تاریخ خانی” تا سال 912 هـ . ق در شهرلنگرود فقط پلی چوبی موجود بود. از این رو ساخت این پل را می توان به زمان حکام کیایی گیلان منسوب دانست.

پل خشتی لوشان : این پل در شهرستان لوشان ، جنوبی ترین شهر استان گیلان و در مسیر رشت – قزوین در فاصله 93 کیلومتری مرکز استان، واقع است. پل خشتی لوشان روی رودخانه شاهرود ( یکی از شاخه های سفید رود) ساخته شده است.

پل خشتی نال کیاشهر : این پل در راه قدیمی لاهیجان به لنگرود، بین روستاهای لیالستان و نال کیا شهر قرار دارد و به نام سازنده ی آن “حاج یحیی پردسر” نیز نامیده می شود.

پل خشتی نیاکو : پل خشتی نیاکو نزدیک روستای نیاکو از توابع لاهیجان قرار دارد. طول پل 50 متر و عرض آن 80/5 متر است.

معرفی کاخ های دیدنی گیلان

کاخ اختصاصی ؛ این کاخ در محوطۀ یک پارک و جنب ساختمان فرمانداری شهرستان رودسر واقع شده.

کاخ میان پشته ؛ این کاخ در میان باغی دل انگیز و بزرگ به مساحت تقریبی 17 هکتار در غازیان بندر انزلی ساخته شده و از یک سو مشرف به دریا است و هم اکنون در اختیار نیروی دریایی جمهوری اسلامی ایران است.

کاخ قشلاقی ضرغام السلطنه ؛ این کاخ در داخل شهر هشتپر واقع شده و معماری آن تلفیقی از سبک های غربی و سنتی است. قدمت تاریخی این ساختمان به دورۀ قاجاریه می رسد و به عنوان یک بنای مهم و شاخص، در نام گذاری شهر تالش نیز مؤثر بوده است.

کاخ های ییلاقی ضرغام السلطنه ؛ این آثار در روستای “مریان” و “آق اولر” که از زیباترین مناطق گردشگری کشور به شمار می روند واقع شده اند.

عمارت معتمدی ؛ این ساختمان که در بلوار بندر انزلی واقع شده و هم اکنون پاسگاه نیروی انتظامی است، در سال 1234 هجری قمری (1198 خورشیدی) به دستور “معتمدالدوله میرزاعبدالوهاب” در دو طبقه ساخته شده است.

عمارت گمرک ؛ از دیگر بناهای تاریخی گیلان، عمارت گمرک بندر انزلی و محل استقرار نیروی دریایی است که هر دو به دورۀ پهلوی مربوط است. این بنا در گذشته مورد استفادۀ دستۀ موزیک ارتش بود و لذا به “ساختمان موزیک” شهرت یافته است.

عمارت شهرداری ؛ عمارت شهرداری انزلی که نمونه ای از معماری دورۀ پهلوی در گیلان است، در قسمت بالای پارک بلوار واقع شده و مشابه دیگر بناهای دورۀ پهلوی است که برای فرمانداری ها و شهرداری ها ساخته شده اند.

عمارت کلاه فرنگی ؛ این عمارت که در میان پارک شهر رشت ( باغ محتشم ) جای گرفته ، از بناهای زیبای شهر رشت به شمار می آید.

عمارت صدری ( کاخ سرداری ) ؛ این عمارت توسط میرزا حسین خان صدراعظم ، در زمان اولین مسافرت ناصرالدین شاه به اروپا در انزلی ساخته شد.

معرفی قلعه های دیدنی گیلان

کاخ اختصاصی قلعۀ رودخان شفت

این قلعۀ مهم تاریخی مدت ها تخت گاه و مرکز فرمان روایان گیلان بوده است و در ناحیه کوهستانی بخش علیای رود رودخان و در 16 کیلومتری جنوب شرقی فومن قرار دارد. قلعۀ رودخان، دژی محکم و بزرگ است که بیش از پنج هکتار وسعت دارد.

قلعۀ بُندبُن قاسم آباد
در روستای بُندبُن قاسم آباد برجی قدیمی به ارتفاع 12 متر سربرآورده که راهروهای زیرزمینی دارد و نقشی دفاعی داشته است.

قلعۀ لیسار
این قلعه در 18 کیلومتری مرکز شهرستان تالش، در منطقۀ “هره دشت” نزدیک “نوندان” واقع شده است و به صورت دژی بسیار مستحکم با نقش حفاظتی، بر روی تپه ای که حدود 150 متر از زمین های اطراف خود بلندتر است، قرار دارد.


معرفی بقعه های دیدنی گیلان


بقعه زنجیر آستانه ( سید علی غزنوی )

این بقعه در روستای « تجن گوکه » لاهیجان واقع و به دوره کیاییان تعلق دارد. بنا پلانی مربع به اضلاع 5/14 متر دارد. اتاق حرم دارای گنبد و گوشواره هایی در اطراف بوده است.

 بقعه آقا سید حسین و بناهای همجوار مسجد ، مقبره منجم باشی
این بقعه در شمال بازار لنگرود قرار دارد و متعلق به یکی از حکام کیایی است. زمان ساخت بقعه مربوط به دوره کیانیان است.
 بقعه میرشهید ( امیر شهید )
بقعه میر شهید در شمال شرقی شهرستان لاهیجان واقع، و در دوره قاجاریه ساخته شده است. پلان مربع شکل بقعه مرکب از اتاقی در وسط و ایوان های جانبی با ستون های چوبی در حاشیه آن است.
 بقعه ملاط
این بقعه در روستای « ملاط» در جنوب شرقی لنگرود قرار دارد و مدفن 12 تن از سادات کیایی است. سید رضی کیا هنگام احداث این محل، بناهای متعدد و بازار بزرگی پدید آورد.
 بقعه شیخ زاهد گیلانی
این بقعه در قریه “شیخانور” یا “شیخانه بر” در سه کیلومتری شرق لاهیجان، در دامنه کوه و در میان مزارع سرسبز چای واقع شده است و مدفن شیخ زاهد “تاج الدین ابراهیم گیلانی” از معاریف و دراویش بزرگ و اساتید شیخ صفی الدین اردبیلی است.
بقعه سید ابوجعفر ثایری حسنی
این بقعه در جنوب چابکسر ، در روستای میانده قرار دارد و مدفن سید ابو جعفر ملقب به ثایر بالله برادرزاده ناصرالکبیر (الاطروش ) است. سید ابوجعفر آخرین شخصیت علوی بود که در گیلان قیام کرد.
بقعه سید جمال الدین اشرف
این بقعه در آستانه اشرفیه قرار دارد واز بناها و بقاع قدیمی است که به علت سیلاب ها و ویرانی های متعدد چندین بار از نو ساخته شده است. سید جلال الدین اشرف از سادات علوی قرون اولیه اسلامی است که در گیلان ساکن بود.
بقعه شاه میل لرزان 
این بقعه در دهکده شاه میل لرزان خطبه سرا واقع و مدفن “امام سلطان محمود شاه دینوری” از اولاد امام زین العابدین (ع) است.
بقعه شیخ تاج الدین محمد خیوی
بقعه مدفن “شیخ تاج الدین محمد خیوی” از اهالی مشکین شهر یا خیوه سابق است که در لمیر محله ی شهرستان آستارا قرار دارد.
بقعه میر شمس الدین
این بقعه در قسمت شمال غربی میدان شهدا، در محله اردو بازار لاهیجان واقع شده و از بناهای دوره کیاییان است.
بقعه آقا سید محمد
این بقعه در روستای « پینچا» از توابع آستانه اشرفیه قرار دارد و در دوره کیاییان و صفویه ساخته شده است.

معرفی برخی امامزاده های گیلان

امامزاده ابراهیم بنای امامزاده ابراهیم در روستای طالقان از توابع شهرستان شفت و در جنوب شرقی آن قرار دارد. امامزاده ابراهیم از بـُقاع مورد احترام اهالی است و وی را فرزند « امام موسی کاظم » (ع) می دانند.

امامزاده هاشم امامزاده هاشم در محلی به همین نام و در 30 کیلومتری جنوب رشت، در جاده رشت – تهران واقع است. بنا به گفته رابینو این بقعه در زمان شاهزاده « منوچهر خان معتمدالدوله » حاکم وقت گیلان به طور گسترده بازسازی شد.

آرامگاه استاد محمد معین دکتر محمد معین فرزند ابوالقاسم و نوه ی معین العلماء در سال 1293 شمسی در شهر رشت متولد شد. وی در سال 1313 ش با اخذ درجه لیسانس از دانشسرای عالی فارغ التحصیل شد و سپس دوره دکتری ادبیات را به اتمام رساند.

آرامگاه میرزا کوچک خان جنگلی “سلیمانداراب” مدفن میرزا کوچک خان جنگلی است. باز سازی آرامگاه این بزرگمرد تاریخ مبارزات گیلان و ایران در سال 1360 ش مطرح شد.

معرفی کوه های دیدنی گیلان

رشته کوه های غربی

رشته کوه های غربی گیلان که بلندی های تالش، ماسوله و پشت کوه را در بر می گیرد و از درۀ رود آستارا تا تنگ منجیل گسترده است. این رشته کوه مانند سدی میان آذربایجان و دریای مازندران قرار گرفته است و مانع عبور بخار آب به ناحیۀ آذربایجان می شود. از قله های مهم این ناحیه، قلۀ “بکروداغ” یا “بغروداغ” و “ماسوله داغ” با بیش از 3000 متر ارتفاع است. “بغروداغ” و دریاچۀ نئور از یخچال های معروف این رشته کوه ها هستند.

رشته کوه های شرقی
این ناحیه شامل چندین چین خوردگیِ موازیِ نامتقارن با جهت غربی – شرقی است که از درۀ سفیدرود به سوی مشرق – تا کوه های استان مازندران – ادامه دارد و ناهمواری های ناحیه های دیلمان، لاهیجان، عمارلو و خزران را در برمی گیرد. شیب تند دامنه ها به سوی دریای مازندران و شیب کم آن، به سوی درۀ شاهرود است.
از قله های مهم آن می توان به “درفک کوه” با ارتفاع 3500 متر و خشتچال با ارتفاع 3600 متر در شهرستان تالش اشاره کرد. از قله های مهم دیگر استان گیلان، یکی قلۀ شاه معلم با ارتفاع 3096 متر در شهرستان فومن، و دیگری سمام کوه با ارتفاع 2250 متر در شهرستان رودسر است.

 

معرفی تالاب های دیدنی گیلان

 

تالاب انزلی ؛ از جمله زیباترین مناظر آبی گیلان است. این تالاب محل تخم ریزی آبزیان و پناهگاه و مأمن پرندگان بومی ومهاجر است. در داخل تالاب ، جزایر زیبایی وجود دارد ودوشهر زیبای انزلی وآب کناردرساحل آن قراردارند.

تالاب امیر کلایه (شیخ علی کل) ؛ تالاب امیر کلایه که در گذشته آن را “شاله کل” هم می نامیدند، در بخش “شیرجو پشت” در شمال لاهیجان و در 28 کیلومتری شمال غربی لنگرود، در نزدیکی جادۀ بندر کیاشهر (حسن کیاده) به لنگرود قرار دارد.

تالاب استیل ؛ ” تالاب زیبای استیل” یکی از جاذبه‌های طبیعی شناخته شده و مهم شهر آستارا به شمار می‌رود، این تالاب در 7 کیلومتری شهر آستارا در حاشیه جاده لوندویل به آستارا قرار دارد.

معرفی چشمه های طبیعی گیلان

آب های معدنی

چشمه ی آب گاز سنگرود؛ در روستای سنگرود از توابع دهستان عمارلو شهرستان رودبار قرار دارد.

چشمه کلشتر منجیل ؛ این چشمه حدود یک کیلومتر پایین تر از سد سفیدرود در فاصله پانصدمتری جاده اصلی قزوین به رشت قرار دارد.

چشمه آب معدنی ماسوله ؛ در ابتدای ورودی شهر تاریخی ماسوله در کنار پارک شهر قرار دارد.

چشمه چشماگل ؛ در روستای طالم از توابع سنگر قرار دارد.

چشمه ماستخور؛ در روستای ماستخور نزدیک رودبار در جبهه غربی سد منجیل قرار دارد.

چشمه آب معدنی سجیران ؛ در اشکور بالا، نزدیکی روستای سجیران واقع است.

چشمۀ آب معدنی زمزمه؛ این چشمه در شهرک ماسوله در کنار رود خلشتربا (ماسوله رودخان) قرار دارد. آب چشمه، مواد آهنی فراوان و طعمی تلخ دارد. رنگ آب در طول مسیر آن تا “ماسوله رودخان”، نارنجی است.

چشمۀ آب معدنی علی زاخوانی؛ این چشمه بالاتر از بازار ماسوله قرار دارد و آب آن، از طریق لوله ای با دبی (آبدهی) سه لیتر در ثانیه به خارج جریان می یابد. آب چشمه، دارای “بی کربنات” است و در درمان نارسایی گوارشی بسیار مؤثر است.

چشمۀ آب شورلاکان ؛در انتهای جادۀ رشت – لاکان، یک جادۀ خاکی دیده می شود که این نقطه را به شهر صنعتی متصل می کند. در میانۀ جاده، روستای “آقاداناپیر” قرار دارد که در شرق آن، جنگل انبوه و زیبا دامن گسترده است. چشمۀ آب شورلاکان، در دل این جنگل و در جنوب رشت قرار دارد.

چشمۀ چشماگل سه شنبه ؛ این چشمه در روستای “طالم سه شنبه” از توابع بخش سنگر در 12 کیلومتری جادۀ رشت – قزوین واقع شده است.

چشمه های آب معدنی سنگرود ؛ این دو چشمه در روستای سنگرود از توابع دهستان عمارلو (رودبار) واقع شده اند و به چشمه “آب گاز” و چشمه “آب کولور” معروف هستند.

چشمۀ آب معدنی سجیران ؛ این چشمه در منطقۀ “اِشِِکوَر بالا” در بالادست روستاهای نیلوجیرکل و سجیران (در قسمت شمال شرقی) قرار دارد.

 

معرفی دریای خزر در گیلان

دریای خزر، با وسعتی در حدود 438.000 کیلومتر مربع، بزرگ ترین دریاچۀ جهان است. این دریا در میان ایران و کشورهای روسیه، ترکمنستان، قزاقستان و آذربایجان گسترده است. کناره های جنوبی آن، از خلیج مختوم قلی تا آستارا، به خط ساحلی ایران مربوط است. دریای خزر بیش از 6380 کیلومتر ساحل دارد که در حدود 992 کیلومتر آن از آستارا تا مصب رود اترک متعلق به ایران است. چشم انداز شمالی کناره های آن را دریای نیلگون و تا حدودی آرام خزر تشکیل می دهد و چشم انداز جنوبی آن را (جز بخش غربی که بیشتر آن مرتفع و مردابی است)، جنگل های انبوه دامنه های البرز پوشانده است. در فرا سوی جنگل ها، قله های سربه فلک کشیده و پوشیده از برف خودنمایی می کنند که زیبایی خاصی به منطقه بخشیده اند.

معرفی رودخانه های دیدنی گیلان

سفیدرود

سفیدرود از استان های کردستان، آذربایجان سرچشمه می گیرد. از استان زنجان می گذرد و در استان گیلان به دریای مازندران می ریزد.

رود آستاراچای
رود آستارا مرز میان ایران و جمهوری آذربایجان است. کناره های این رودخانه از درختان انبوه و بیشه زارها پوشیده است و جلوه ای زیبا دارد.

کَرگان رود
این رود بزرگ ترین رودخانۀ ناحیۀ غربی با منطقۀ تالش است. شاخۀ اصلی و میانی این رودخانه از ارتفاع 3000 متری سرچشمه می گیرد و با شاخۀ شمالی در ارتفاع 350 متری به هم می پیوندند. این رود از شهر “هشت پر” می گذرد و پلی بر روی آن است.

شفارود
شفارود دومین رودخانۀ پرآب منطقۀ تالش است. شفارود در مسیر خود جوی بارهای متعدد و کوچک را از دو سو در آغوش می گیرد و با شیبی تند در ناحیۀ “پونل” وارد جلگه می شود.

ماسوله رودخان
این رود از ارتفاعات ماسوله سرچشمه می گیرد و در منطقۀ سرایان به “زیگل” و “لیکوند” تغییر نام می دهد. حداکثر ارتفاع حوزۀ رود ماسوله 3000 متر است. ماسوله رود در “چومثقال” وارد تالاب انزلی می شود.

رود شاخزر
رود شاخزر یا جمعه بازار، که از ارتفاع 3000 متری «مته خانی» سرچشمه می گیرد. در محل ورود به مرداب انزلی “سیادرویشان” نامیده می شود. این رود پیش از رسیدن به مرکز تالاب انزلی، شاخۀ “بهمیر” را در برمی گیرد.

لنگرود رودخان
این رود از ارتفاعات 500 متری جنوب لاهیجان، در حوالی منطقۀ آهندان، سرچشمه می گیرد. این رود با پیمودن یک پیچ بسیار بزرگ به نام “زاکی بر رودخان”، با پیچ و خم های دیگری جادۀ آستانه – لاهیجان را در غرب شهر طی می کند و در امتداد جنوب غربی – شمال شرقی جریان می یابد.

شلمان رود
این رود در محور جادۀ رودسر – لاهیجان نسبتا پرآب است و دو شاخه مهم به نام “تاق ور” از طرف غرب و “شلمان رود” از طرف شرق دارد و در حدود سه کیلومتر پایین تر از شلمان، در یک خم بزرگ به طول 5/2 کیلومتر، “کیارود” به آن می پیوندد و سپس رودخانه با چند پیچ و خم بزرگ و کوچک، به دریای خزر سرازیر می شود.

پل رود
این رود بزرگ ترین رود شرق گیلان است. یکی از شاخه های بزرگ آن “چاک رود” است که در غرب تا ناحیۀ “کلیشم” و “موسی کلایه” در مقابل رستم آباد در مسیر سفیدرود ادامه دارد.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

بالا