بی توجهی گردشگران دشت شقایق های وحشی تالش را تخریب می كند

بی توجهی گردشگران دشت شقایق های وحشی تالش را تخریب می كند

تالش ـ در گوشه شمالی گیلان دشت شقایق های وحشی تالش ، با زیبایی خاص خود ، یكی از مناظر بكر و دیدنی این استان را به نمایش گذاشته ولی این موهبت طبیعی و پدیده زیبای منطقه این روزها به آرامی توسط گردشگران در حال نابودی است.

s1 (96)

خرداد ، ماهی است كه دامنه كوهستان های تالش در بخشهای مركزی و اسالم در مناطقی به صورت خودرو خلعت زیبای شقایق بر تن كرده و تلفیق سبزی و سرخی دشت در كنار آبی آسمان ، پدیده حیرت انگیز طبیعی را در مقابل هر بیننده ای به نمایش می گذارد.

دامنه های كوهستانی تالش در ارتفاعات كرمان جاده اسالم ، سوباتان در بخش كرگانرود ، لوراهونی در بخش مركزی تالش ، هر سال با دامنی گسترده از گلهای وحشی كوهستان و به خصوص شقایق ، جذب كننده هزاران گردشگر است ، اما با روند كنونی تخریب طبیعت ، در آینده نزدیك دیگر نمی توان امیدی به مشاهده این خرمن های زیبا داشت.

این روزها كافی است در یك روز تعطیل به سمت ارتفاعات در جاده اسالم در حركت باشی و كمتر خودرویی را خواهی دید كه توسط گلهای چیده شده شقایق آذین بندی نشده باشد.

این رفتار ناملموس و غریب با طبیعت كه اغلب توسط مسافران غیربومی دیده می شود ، باعث تخریب دشت های شقایقی می شود كه به نوعی ثروت طبیعی و جذابیت منطقه به شمار می رود.

متاسفانه چیدن بیش از حد گلهای شقایق توسط گردشگران كه به نوعی شكل تخریب به خود گرفته ، این روزها عمر طبیعی این گونه زیبای شقایق وحشی را به حداقل رسانده است.

یك كارشناس كشاورزی در این باره به خبرنگار ایرنا گفت: عمر طبیعی شقایق های وحشی به كمتر از یك ماه نیز نمی رسد حال آن كه اگر چیده شوند ، در عرض كمتر از دو ساعت پلاسیده شده و از بین خواهند رفت.

رامین اكرامی افزود: چیدن و تخریب بیش از حد این موهبت طبیعی نه تنها مطابق با اصول گردشگری طبیعت و یا اكوتوریسم نیست بلكه نام آن را باید تخریب طبیعت گذاشت.

وی بیان كرد: سیل ورود مسافران به منطقه كه با خودروهای خود خرمن های شقایق را تخریب می كنند ، علاوه بر تخریب خاك و محیط زیست ، در عمل امكان رشد گیاهان را از بین می برد.

این شهروند تالشی همچنین افزود: باید به نوعی فرهنگ سازی شود تا از تخریب رویشگاه این گلها جلوگیری شود چرا كه جای تعجب دارد عده ای این چنین ناجوانمردانه به خرمنهای شقایق حمله كرده و آنها را تخریب كنند.

یكی از اهالی ییلاق كرمان شهرستان تالش نیز كه از دست مسافران تخریب كننده دشت شقایق بسیار ناراحت است ، به خبرنگار ایرنا گفت: متاسفانه با این حجم تخریب ، تا چند سال آینده از دشت های شقایق منطقه اثری نخواهد بود.

وی بیان كرد: هر كسی به این منطقه سفر می كند ، به جای مشاهده طبیعت و لذت بردن و فیلمبرداری و عكاسی ، با هجوم به میان گلها به چیدن شقایق پرداخته و رویشگاه این موهبت طبیعی را تخریب می كند.

وی اظهار داشت: لازم است كه مسوولان امر در این خصوص تدابیری اتخاذ كنند تا این ثروت طبیعی منطقه از خطر رهایی یابد.

یك كارشناس گردشگری نیز به خبرنگار ایرنا گفت: در سالیان اخیر همواره توجه به گردشگری در استان گیلان به عنوان یك اولویت نخست سرمایه گذاری مطرح بوده و باید در این راستا ضوابط و الزامات حفاظت پایدار طبیعت نیز فراهم شود چرا كه در غیر این صورت طبیعت فعلی با جذابیت های گردشگری منحصر به فرد ، با روند تخریبی شتابنده مواجه خواهد شد.

علی قهرمانی افزود: دشتهای شقایق وحشی از چشم اندازهای زیبا و منحصر به فرد منطقه تالش است و حفاظت از دشت شقایق های وحشی ، همكاری ، حمایت و هماهنگی كلیه سازمانهای ذیربط را می طلبد.

قهرمانی بیان كرد: برای حفاظت از این عرصه های ناب طبیعت ، باید منابع طبیعی ، محیط زیست و سایر نهادهای مسوول با برنامه ریزی خاص وارد عمل شوند تا هر مجموعه با اجرای اولویتهای حفاظتی خاص خود ، در نهایت بقای دشتهای شقایق وحشی را تضمین كنند.

به گزارش ایرنا ، دشتهای شقایق وحشی از جمله دیدنی های بسیار زیبای منطقه تالش است كه همه ساله با آغاز گلدهی در ماههای اردیبهشت و خرداد ، جلوه منحصر به فردی از شقایقهای وحشی در دامنه های كوهستانی این منطقه سیمای بی نظیری می آفریند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *