آخرین خبرها
Instagram

بی توجهی گردشگران دشت شقایق های وحشی تالش را تخریب می كند

بی توجهی گردشگران دشت شقایق های وحشی تالش را تخریب می كند

تالش ـ در گوشه شمالی گیلان دشت شقایق های وحشی تالش ، با زیبایی خاص خود ، یكی از مناظر بكر و دیدنی این استان را به نمایش گذاشته ولی این موهبت طبیعی و پدیده زیبای منطقه این روزها به آرامی توسط گردشگران در حال نابودی است.

s1 (96)

خرداد ، ماهی است كه دامنه كوهستان های تالش در بخشهای مركزی و اسالم در مناطقی به صورت خودرو خلعت زیبای شقایق بر تن كرده و تلفیق سبزی و سرخی دشت در كنار آبی آسمان ، پدیده حیرت انگیز طبیعی را در مقابل هر بیننده ای به نمایش می گذارد.

دامنه های كوهستانی تالش در ارتفاعات كرمان جاده اسالم ، سوباتان در بخش كرگانرود ، لوراهونی در بخش مركزی تالش ، هر سال با دامنی گسترده از گلهای وحشی كوهستان و به خصوص شقایق ، جذب كننده هزاران گردشگر است ، اما با روند كنونی تخریب طبیعت ، در آینده نزدیك دیگر نمی توان امیدی به مشاهده این خرمن های زیبا داشت.

این روزها كافی است در یك روز تعطیل به سمت ارتفاعات در جاده اسالم در حركت باشی و كمتر خودرویی را خواهی دید كه توسط گلهای چیده شده شقایق آذین بندی نشده باشد.

این رفتار ناملموس و غریب با طبیعت كه اغلب توسط مسافران غیربومی دیده می شود ، باعث تخریب دشت های شقایقی می شود كه به نوعی ثروت طبیعی و جذابیت منطقه به شمار می رود.

متاسفانه چیدن بیش از حد گلهای شقایق توسط گردشگران كه به نوعی شكل تخریب به خود گرفته ، این روزها عمر طبیعی این گونه زیبای شقایق وحشی را به حداقل رسانده است.

یك كارشناس كشاورزی در این باره به خبرنگار ایرنا گفت: عمر طبیعی شقایق های وحشی به كمتر از یك ماه نیز نمی رسد حال آن كه اگر چیده شوند ، در عرض كمتر از دو ساعت پلاسیده شده و از بین خواهند رفت.

رامین اكرامی افزود: چیدن و تخریب بیش از حد این موهبت طبیعی نه تنها مطابق با اصول گردشگری طبیعت و یا اكوتوریسم نیست بلكه نام آن را باید تخریب طبیعت گذاشت.

وی بیان كرد: سیل ورود مسافران به منطقه كه با خودروهای خود خرمن های شقایق را تخریب می كنند ، علاوه بر تخریب خاك و محیط زیست ، در عمل امكان رشد گیاهان را از بین می برد.

این شهروند تالشی همچنین افزود: باید به نوعی فرهنگ سازی شود تا از تخریب رویشگاه این گلها جلوگیری شود چرا كه جای تعجب دارد عده ای این چنین ناجوانمردانه به خرمنهای شقایق حمله كرده و آنها را تخریب كنند.

یكی از اهالی ییلاق كرمان شهرستان تالش نیز كه از دست مسافران تخریب كننده دشت شقایق بسیار ناراحت است ، به خبرنگار ایرنا گفت: متاسفانه با این حجم تخریب ، تا چند سال آینده از دشت های شقایق منطقه اثری نخواهد بود.

وی بیان كرد: هر كسی به این منطقه سفر می كند ، به جای مشاهده طبیعت و لذت بردن و فیلمبرداری و عكاسی ، با هجوم به میان گلها به چیدن شقایق پرداخته و رویشگاه این موهبت طبیعی را تخریب می كند.

وی اظهار داشت: لازم است كه مسوولان امر در این خصوص تدابیری اتخاذ كنند تا این ثروت طبیعی منطقه از خطر رهایی یابد.

یك كارشناس گردشگری نیز به خبرنگار ایرنا گفت: در سالیان اخیر همواره توجه به گردشگری در استان گیلان به عنوان یك اولویت نخست سرمایه گذاری مطرح بوده و باید در این راستا ضوابط و الزامات حفاظت پایدار طبیعت نیز فراهم شود چرا كه در غیر این صورت طبیعت فعلی با جذابیت های گردشگری منحصر به فرد ، با روند تخریبی شتابنده مواجه خواهد شد.

علی قهرمانی افزود: دشتهای شقایق وحشی از چشم اندازهای زیبا و منحصر به فرد منطقه تالش است و حفاظت از دشت شقایق های وحشی ، همكاری ، حمایت و هماهنگی كلیه سازمانهای ذیربط را می طلبد.

قهرمانی بیان كرد: برای حفاظت از این عرصه های ناب طبیعت ، باید منابع طبیعی ، محیط زیست و سایر نهادهای مسوول با برنامه ریزی خاص وارد عمل شوند تا هر مجموعه با اجرای اولویتهای حفاظتی خاص خود ، در نهایت بقای دشتهای شقایق وحشی را تضمین كنند.

به گزارش ایرنا ، دشتهای شقایق وحشی از جمله دیدنی های بسیار زیبای منطقه تالش است كه همه ساله با آغاز گلدهی در ماههای اردیبهشت و خرداد ، جلوه منحصر به فردی از شقایقهای وحشی در دامنه های كوهستانی این منطقه سیمای بی نظیری می آفریند.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

بالا